Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /var/www/vhosts/comunist.md/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 209  DataLife Engine > Версия для печати > Locul său în viață
DataLife Engine > Viața de partid > Locul său în viață

Locul său în viață


17-02-2017, 13:57. Разместил: redactor

Învățător de profesie, comunistul Anatolii Ulanovschii a știut întotdeauna că se află la locul lui foarte important; întotdeauna a făcut ceea ce a considerat că este corect, corespunde viziunilor sale umane și comuniste.


Inimă de comunist


Anatolii Ulanovschii a aderat la PCUS în timp ce-și satisfăcea serviciul militar, în anul 1970 — anul în care s-au împlinit 100 de ani de la nașterea liderului revoluției, Vladimir Ilici Lenin. Învățăturile de bază a lui Lenin i-au implantat ideea dreptății sub toate aspectele ei — umane, sociale, economice ș. a. m. d. El percepea viața cu inimă de comunist, de aceea, decizia de aderare în rîndurile partidului a fost una foarte ușoară.


La ora actuală, Anatolii Alexeevici ocupă, pentru al treilea an consecutiv, funcția de director al Casei raionale de cultură «Mihai Volontir». Se preocupă de organizarea manifestațiilor raionale și orășenești — generale, pentru tineret, dedicate generațiilor în etate. Însă, deosebit de importante sunt manifestațiile de ordin istoric — legate de acele date pe care le țin minte și le onorează toți comuniștii.


Grație faptului că această Casă de cultură este condusă de un comunist, la nivel orășenesc și raional, anual, în luna martie este marcată Ziua eliberării orașului Fălești de acaparatorii fasciști. Din păcate, în raion au rămas doar trei participanți ai Marelui Război pentru Apărarea Patriei, amintirile lor sunt mai scumpe decît aurul, ele nu au valoare. Întotdeauna își împărtășește cu generozitate amintirile cavalerul Ordinului Gloriei de gradul III — Mihail Nicolaevici Mihalciuc, care a fost și rămîne părtaș PCRM. Se sărbătorește pe larg și Ziua Victoriei, sunt organizate concerte și întîlniri cu veteranii.


Anatolii Ulanovschii este internaționalist, la fel ca și toți comuniștii și, în general, la fel ca și toți oamenii raționali, mai ales cei care au fost educați în URSS. Și acest lucru este vizibil, pentru că imediat după sărbătoarea Dragobete se marchează Maslenița, la Fălești sunt organizate Zilele culturii și scrisului slavon. Este adevărat că aceste manifestații pot fi organizate doar din contul posibilităților proprii și susținerii tovarășilor.

 

Oamenii trebuie să știe adevărul


Fiecare manifestare, organizată de comunistul Ulanovschii, poartă în sine un element al educației patriotice. Iar datele marcante ale istoriei sovietice servesc drept bază acestei tradiții minunate. Încă un prilej de a relata, o dată, despre adevărul istoric.


Anatolii Alexeevici își aduce aminte cu fiecare ocazie că în raionul Fălești este un pichet de grăniceri în numele lui Ivan Grigorievici Steblețov, care, timp de zece zile, împreună cu 11 soldați, înarmați cu puști și o mitralieră «Degteariov» a reținut un întreg batalion românesc. În manualele de istorie de astăzi nu se scrie despre acest lucru, acolo este o altă istorie.


Lucrînd cu tineretul, Anatolii Alexeevici le deschide adevărul istoric. Și se bucură atunci cînd vede în ochii băieților și fetelor interes, și de multe ori, chiar mîndrie pentru Armata Roșie, în rîndurile căreia au fost mulți moldoveni.


— Tineretul de astăzi este un pic altfel. Dar așa și trebuie să fie. Dacă ei ar fi la fel ca noi, omenirea nu s-ar dezvolta. Fiecare nouă generație este alta și ea trebuie să se ridice cu o treaptă mai sus, consideră Anatolii Ulanovschii. — Este altceva faptul că lor li se impune priorități străine. Întotdeauna trebuie de luat în calcul momentele educative, inclusiv, în familie. Iar la noi școlile se închid, părinții sunt peste hotare, iar bunicii nu se mai pot descurca cu această generație tînără.


În planul activității Casei de cultură se regăsește o secțiune aparte ce indică manifestațiile dedicate împlinirii a 100 de ani de la Marea Revoluție din Octombrie. Tineretul de astăzi știe puține despre acea perioadă istorică importantă. De aceea, comunistul Anatolii Ulanovschii se pregătește pentru o activitate educativă în acest sens și nu doar între pereții Casei de cultură, el este gata să cutreiere și satele. Oamenii trebuie să știe adevărul.
 
Natalia Ustiugova
 
скачать dle 10.6фильмы бесплатно
Вернуться назад