Bucuraţi-vă de sărbătoarea voastră!
РУС. MOLD.
» » Bucuraţi-vă de sărbătoarea voastră!

Bucuraţi-vă de sărbătoarea voastră!

11-03-2016, 13:43
Viziuni: 1 848
  
Versiunea de tipar   
Bucuraţi-vă de sărbătoarea voastră!Uniunea Femeilor din Moldova le-a felicitat pe toate doamnele cu prilejul frumoasei zile de 8 Martie

Primăvara este anotimpul dragostei, al renaşterii sentimentelor, emoţiilor, al florilor, al transformării naturii. Şi nu e întîmplător faptul că anume în acest anotimp al anulu i este marcată cea mai minunată sărbătoare — Ziua Internaţională a Femeii — care este consemnată în întreaga lume. Această sărbătoare vine odată cu primele raze ale soarelui, cînd se trezeşte din somnul de iarnă toată natura din jurul nostru. Şi, atunci cînd vine primăvara, se schimbă la faţă şi femeile.

 

Luptă şi primăvară


Iniţial, Ziua Internaţională a Femeii avea o nuanţă pur politică şi nu era o sărbătoare a primăverii şi a dragostei, ci o zi de luptă. De luptă a femeilor pentru drepturile lor, pentru egalitatea cu bărbaţii în familie şi în viaţă, pentru dreptul egal de a participa la alegeri împreună cu bărbaţii. Dar timpul i-a şters această nuanţă politică şi a lăsat-o în calendartul nostru aşa cum o ştim astăzi — o sărbătoare de primăvară a bucuriei şi recunoştinţei femeilor pentru faptul că ele există, pentru faptul că noi le iubim — pe mamelle, surorile, bunicile, prietenele, la care în această zi le dorim sănătate, fericire şi prosperitate.

 

În ajunul Zilei Internaţionale a Femeilor, organizaţia obştească Uniunea Femeilor din Moldova a organizat o acţiune festivă la care au participat membrii Consiliului Republican al Uniunii Femeilor din Moldova, secretarul executiv al CC al PCRM, Elena Bodnarenco, conducătorul fracţiunii parlamentare a PCRM, Ina Şupac, deputaţii în Parlament Oxana Domenti şi Oleg Reidman, consilieri ai consiliilor municipale, raionale şi locale, preşedintele Uniunii Veteranilor, Ala Mironic, liderul Partidului Comuniştilor din Republica Moldova, Vladimir Voronin.


La deschiderea acestei acţiuni festive, Tatiana Bujoreanu, preşedinte al Uniunii Femeilor din Moldova, le-a mulţumit colegelor pentru munca lor de zi cu zi, pentru înţelegere şi sprijin, pentru bunătate şi tărie. «Femeile fac viaţa noastră un pic mai uşoară şi mai frumoasă. Vă doresc, dragele mele femei, ca în inimile dumneavoastră întotdeauna să trăiască dragostea şi primăvara!» — acestea au fost cuvintele de felicitare adresate femeilor prezente de către Tatiana Bujoreanu, preşedintele CR al Uniunii Femeilor din Moldova.


Dorinţa de a le felicita pe femei şi-a exprimat-o şi preşedintele PCRM, Vladimir Voronin. El a menţionat că femeile au însoţit şi continuă să însoţească Partidul Comuniştilor atît în anii de renaştere şi de prosperare a Republicii Moldova, cînd ea a fost guvernată de către comunişti, cît şi în anii în care partidul se află în opoziţie.


«Tot ce există în jurul nostru, tot ce a avut civilizaţia umană la toate etapele constituirii sale — totul este legat de femeie. Pe umerii femeilor s-au aflat multe griji şi probleme, îndeosebi în atît de complicatele noastre timpuri, cînd absolut totul se schimbă nu doar în ochii noştri, ci şi în conştiinţa societăţii. Totodată, se schimbă preţurile, tarifele, precum şi valorile, criteriile de educaţie morală. Şi totuşi, femeile nu-şi pierd optimismul, ele devin mai puternice, mai răbdătoare, ele au o nemărginită putere de voinţă, ele ştiu şi au încredere că greutăţile sunt un fenomen temporar, care, mai devreme sau mai tîrziu, va dispărea din viaţa noastră.

 

Oricît de lungă şi întunecoasă ar fi noaptea, după ea inevitabil vine răsăritul soarelui, iar odată cu el, viaţa are cu totul alte culori.

 

Sărbătoarea de 8 Martie îi uneşte pe toţi — de la copiii mici pînă la bunice-străbunice. Această sărbătoare îi consolidează şi pe bărbaţi, şi nu doar din cauza gîndurilor şi grijilor cum să le felicite pe femei în această zi, ce cuvinte să le spună, dar şi cu perceperea acelei intimităţi şi apropieri pe care le-o dăruie ele, îndeosebi în clipe grele, şi care le naşte dorinţa să vină şi ei alături în clipele grele, să le fie sprijin, să pună umărul la grijile lor. Eu vă felicit, dragele noastre femei, cu prilejul acestei minunate sărbători de 8 Martie, vă doresc pace în suflet şi în casă, bunătate şi prosperare», le-a spus femeilor prezente liderul PCRM.


La felicitările lui Vladimir Voronin s-a alăturat şi deputatul în Parlament, Oleg Reidman: «Aceasta e o sărbătoare importantă şi necesară. Vă felicit din tot sufletul, vă doresc să aveţi cît mai multă perspicacitate şi vă mulţumesc pentru gingăşia pe care o manifestaţi faţă de sexul opus, faţă de copiii dumneavoastră, pentru frumuseţea dumneavoastră, pentru farmecul pe care-l aveţi, şi să vă dea Domnul sănătate şi fericire!».

 

Destinul femeii


Astăzi rar cine se miră de faptul că femeile tot mai frecvent încep să deţină funcţii de conducere. Femeia lider e o femeie deşteaptă, puternică, sigură de sine, serioasă şi responsabilă. Şi în politică activează multe femei. De la tribuna Parlamentului, ele îi îndeamnă pe colegii deputaţi să fie responsabili, cerîndu-le să sprijine iniţiativele sociale. Prin noroi, ploaie şi arşiţă, împreună cu colegii de partid, ele participă la campaniile electorale. Dar în toate activităţile lor rămîn femei — plăpînde, gingaşe, minunate.

 

Despre faptul cît de complicat şi, totodată, minunat e să fii femeie a vorbit secretarul executiv al CC al PCRM, deputatul în Parlament Elena Bodnarenco: «Cît e de greu să fii femeie... Dimineaţa trebuie să te ridici din pat înaintea celorlalţi din familie, pentru a reuşi să-i pregăteşti pe care pentru şcoală, pe care pentru serviciu, iar tu însăţi să te prezinţi la serviciul tău într-o formă şi dispoziţie bună, demnă. Iar după lucru trebuie să reuşeşti să faci o raită prin magazine, să cumperi tot ce trebuie pentru cină, să pregăteşti această cină pentru toţi ai casei, după care să mai faci şi alte treburi... Iar atunci cînd te doare ceva, cînd te simţi prost — să nu arăţi, cu zîmbet pe faţă să faci tot ce ai de făcut, apoi să găseşti un cuvînt bun pentru vecina ta, pentru prietena ta, pentru apropiaţi... De cîte ori se întîmplă să ne arătăm nemulţumite de soarta noastră de femeie: că am vărsat lacrimi pentru toţi şi pentru toate, că am avut atîtea zile nereuşite...


Dar, totodată, cît e de minunat să fii femeie! Pentru că te poţi ridica din pat înaintea tuturor şi dovedi să le faci pe toate, venind la serviciu bine pusă la punct. Şi chiar dacă îţi este greu, rău, chiar dacă ai vreo durere, găseşti cuvinte de susţinere pentru cei cărora le este mai greu, mai rău decît ţie, iar durerea lor e mai mare decît a ta. Eu nu pot spune de unde găsim noi forţe pentru toate acestea. Posibil, ni le dă natura, pentru că şi ea este de genul feminin. Posibil, ni le dă dragostea, pentru că şi ea este de genul feminin. Probabil, ne adaugă puteri şi admiraţia bărbaţilor, şi sprijinul din partea lor. Vă doresc, drajele noastre femei, sănătate şi tot ce este bun pe lume. Vă mulţumesc pentru abnegaţia de care daţi dovadă în fiecare zi, chiar dacă ea este consacrată unui singur om. Şi dacă acest om vă răsplăteşte sentimentul cu un zîmbet de recunoştinţă — asta este cel mai important. Bucuraţi-vă de sărbătoarea voastră!».

 

Martie şi speranţa


Ala Mironic, preşedinte al Consiliului de Veterani, a atras atenţia asupra faptului că, atunci «cînd îl priveşti pe un om, în primul rînd te atrag ochii lui. Ochii dumneavoastră, ai femeilor, întotdeauna ard. Acest foc trebuie aprins şi în ochii tinerei generaţii.

 

Acestei generaţii trebuie să-i demonstraţi, în baza propriului exemplu, ce atitudine trebuie să aibă faţă de viaţă, să-i sugeraţi s-o împodobească şi s-o îmbogăţedască cu tot ce-i mai bun şi mai frumos. Generaţia mai în vîrstă întotdeauna e gata să vină în ajutor tinerei generaţii, s-o povăţuiască, să-i spună de ce greşeli trebuie să se ferească, s-o înveţe cum să le corecteze pe cele care le-au săvîrşit. Vom merge şi mai departe împreună. V ă felicit cu prilejul acestei frumoase sărbători, dragele mele femei!».


Ina Şupac, prim-secretar al CR al PCRM din sectorul Buiucani al capitalei, conducător al fracţiunii parlamentare a PCRM а reiterat faptul că pe 5 martie în întreaga lume a fost consemnată împlinirea a 145 de ani de la moartea Rozei Luxemburg. Anume această femeie, împreună cu Clara Tzetkin, s-au aflat la începuturile acestei sărbători a femeilor. Anume ele au luptat pentru egalitatea în drepturi a femeilor cu bărbaţii, au luptat pentru drepturile femeilor.


«Noi trebuie să promovăm în mase principala idee care a servit drept motiv pentru apariţia acestei sărbători. Femeia trebuie nu doar să aştepte flori şi felicitări, ci şi să continue lupta pentru drepturile tuturor cetăţenilor din Moldova. Vă doresc ca energia să nu vă părăsească niciodată, ca totdeauna să fiţi pline de optimism, ca să nu vi se epuizeze puterile pe care le consacraţi muncii voastre, puteri datorită cărora reuşiţi să vă atingeţi scopurile propuse, să nu vă pierdeţi niciodată speranţa — speranţa că, împreună, vom reuşi să apărăm drepturile celor care au nevoie de această apărare. Felicirări cu prilejul sărbătorii!» — acestea au fosat doleanţele Inei Şupac, adresate femeilor prezente.

 

Cu cîntecul în suflet


În această seară, la adresa femeilor s-au rostit multe cuvinte frumoase şi însufleţitoare. Dar nici o sărbătoare, cu atît mai mult una a femeilor nu poate să treacă fără felicitări muzicale. Şi cel dintîi care le-a felicitat pe reprezentantele sexului frumos a fost Constantin Moscovici, artist al poporului, care a interpretat pentru ele frumoasele sale compoziţii la nai.


În cadrul acestei acţiuni festive a evoluat şi cunoscutul colectiv artistic «Brio Sonores» — membrii lui au interpretat hituri de populatritate mondială. Felicitări muzicale au răsunat şi în interpretarea elevului de la Liceul «Mihail Grecu», Denis Beziazîcinîi, laureat al festivalului republican de cîntec patriotic «Credinţă. Speranţă. Iubire. Victorie».

 

Marina Țurcan

скачать dle 10.6фильмы бесплатно
Рейтинг статьи: